car-1281640_1920

Czy można zwrócić wypożyczony pojazd w innym mieście?

Czy można zwrócić wypożyczony pojazd w innym mieście?

Wielu z nas coraz chętniej stawia na wynajem samochodów. Okazuje się, że pojazd zastępczy to doskonała opcja, jeżeli chcemy na wczasach wybrać się na krajoznawczą wycieczkę. Samochodem z wypożyczalni można także się przemieszczać wtedy, gdy prywatne cztery kółka znajdują się w warsztacie czy ulegną awarii.

Zanim podpiszemy umowę z wypożyczalnia samochodową upewnijmy się, czy wszystkie zawarte w niej zapisy są dla nas jasne. W razie wątpliwości, lepiej dopytać i wyjaśnić wszystkie nieścisłości. Koniecznie zwróćmy uwagę na zawarte w umowie dane, przede wszystkim osobowe oraz związane z samochodem (na przykład numer VIN czy numer rejestracyjny). Wypada podkreślić, że istotna jest kwestia baku paliwa, choć niemal każda wypożyczalnia aut oczekuje, by zwracany samochód był zatankowany do pełna, oraz zakres ubezpieczenia, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów. Trzeba także uważać, czy za wypożyczenie samochodu nie są pobierane dodatkowe opłaty. Przy zawieraniu umowy, a także w ramach procedury zwrotu auta powinien zostać sporządzony protokół. Samochód musi być zwrócony w takim samym stanie, w którym znajdował się w momencie podpisywania umowy.

Co proponują wypożyczalnie aut?

Skrzynia biegów wypożyczonego samochodu

Generalnie klienci mogą liczyć na krótkoterminowy, średnioterminowy oraz długoterminowy wynajem aut. Pierwsza opcja tyczy się najmu kilkudniowego i maksymalnie kilkutygodniowego. Druga obejmuje okres od miesiąca do dwóch lat, natomiast trzecia sprawdza się, gdy klientowi zależy na najmie trwającym ponad 24 miesiące. Z najmu krótkoterminowego najczęściej korzystają klienci indywidualni, a na najem średnioterminowy i długoterminowy zwykle stawiają firmy, przedsiębiorstwa. Klienci firm oferujących wynajem samochodów mogą liczyć zwykle na szeroki wachlarz rozmaitych modeli i marek. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wypożyczalnie busów.

Zwrot samochodu w innym mieście

widok na lotnisko

Auto z wypożyczalni może zostać zwrócone w mieście innym niż to, w którym nastąpiło wynajęcie samochodu. Wystarczy, że firma proponująca wynajem aut, z którą podpisaliśmy umowę, ma oddział w miejscu, w którym auto chcemy oddać. Warto podkreślić, że w szczególności duże wypożyczalnie samochodów działają przynajmniej w kilku miastach kraju. Co ważne, zwrot auta w innym mieście jest możliwy po uprzednim zgłoszeniu tego faktu pracownikom danej wypożyczalni samochodów.