car-896921_1920

Proces zwrotu wynajętego auta, o czym pamiętać?

Obecnie na rynku funkcjonuje coraz więcej wypożyczalni samochodowych. Klienci chętniej decydują się na auto zastępcze przebywając na wczasach czy w podróży służbowej. Nie ma przecież wątpliwości, że samochód to doskonała alternatywa dla komunikacji miejskiej. Samochodem można komfortowo i szybko dotrzeć właściwie w każde miejsce.

Niemal każda wypożyczalnia samochodów prowadzi własne strony internetowe, na których prezentowana jest ich oferta i zakres usług. Warto odwiedzić przynajmniej kilka witryn, by znaleźć propozycję, która spełni konkretne wymagania i oczekiwania. W razie wątpliwości można po prostu napisać maila lub zadzwonić do pracownika danej wypożyczalni. Należy pamiętać o tym, by umowy nigdy nie podpisywać pochopnie, nawet jeśli cena za wynajęcie samochodu wydaje się bardzo przystępna i konkurencyjna. Może się bowiem okazać, że jej zapisy uwzględniają niemałe opłaty dodatkowe właśnie za wypożyczenie samochodu. Zanim złożymy podpis pod kontraktem powinniśmy upewnić się, co obejmuje ubezpieczenie, jak wygląda kwestia paliwa. Nie bez znaczenia pozostają również warunki zwrotu samochodu. Warto podkreślić, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy z daną wypożyczalnią, dobrze jest upewnić się, czy wszystkie dane na dokumencie się zgadzają, w szczególności dane osobowe stron umowy, oraz dane samochodu, takie jak numer rejestracyjny, numer VIN.

Zwrot samochodu do wypożyczalni aut

black-and-white-1282249_1920

Zazwyczaj wypożyczalnia aut umożliwia zwrot auta w miejscu i czasie wskazanych przez klienta. Nie ma wątpliwości, że samochód powinien prezentować taki sam stan, wizualny i techniczny, co w momencie podpisywania umowy. Oczywiście z wyłączeniem naturalnego zużycia, zwykłej eksploatacji, z którymi wynajem samochodów się wiąże. Prawie każda firma wymaga, by zwracane auto było zatankowane do pełna lub do poziomu, jaki wskazywał licznik w chwili zawierania umowy najmu. Warto pamiętać o tym, że w momencie zwrotu auta powinien zostać sporządzony protokół. Poza tym, pracownik firmy zwykle porównuje stan pojazdu z tym, co wskazano w protokole sporządzonym w momencie wydawania samochodu klientowi. Poleca się zwracać auto punktualnie, bez opóźnienia. Zwłoka może wiązać się z koniecznością uiszczenia kary.

Co proponują wypożyczalnie samochodów?

steering-wheel-801994_1920

W zależności od konkretnych potrzeb i oczekiwań, klient może zdecydować się na wynajem krótkoterminowy, średnioterminowy lub długoterminowy. Pierwsza opcja skierowana jest do klientów indywidulanych, a druga i trzecia głównie do przedsiębiorstw.